Sowy to doskonali łowcy! Nic dziwnego, że dzienne ptaki dostrzegając ukrytego, drzemiącego drapieżnika zrobią wszystko, by czym prędzej wykurzyć go z okolicy…
A i Ty miej oczy szeroko otwarte i uszy na baczność!

Obecność sów zdradzić Ci mogą zarówno ptaki szponiaste, jak i krukowate oraz drobne ptaki typu: sikory, kosy, raniuszki, kowaliki, zięby, mysikróliki… W bandzie przecież siła!
Nasłuchuj ich wrzasków. Czego dokładnie? Krótkich i wysokich dźwięków, alarmowych głosów powtarzanych z dużą częstotliwością. Kiedy dostrzeżesz tą ptasią drobnicę, zauważysz też ich nerwowe ruchy, stroszenie piór, kiwanie ogonem, obskakiwanie konarów drzew… Dobrze się przyglądaj. W wypróchnieniach, na skraju dziupli lub pod okapem korony może kryć się sowa. Nie zawsze od razy dostrzeżesz sowy, bo mają przecież idealny, ochronne upierzenie. Wtapiają się w otoczenie perfekcyjnie. Tak, że ze 100 metrów możesz nie dojrzeć puszczyka mszarnego na tle brzozowej kory albo puszczyka w buczynowej dziupli.
Przeczekanie często na niewiele się zdaje. Zwykle sowy skutecznie są przepędzane i muszą znaleźć sobie nowe, spokojniejsze miejsce w okolicy.

Tyle o ptasiej drobnicy. A trzeba mieć szczęście w terenie, by dostrzec sowę przepędzaną przez duże gatunki krukowate i drapieżne. Wówczas nie kończy się na tzw. zaczepkach. Sowy atakowane są wówczas szponami, podskubywanie i spuszczana jest na nie struga… ciepłego, świeżutkiego kału!

Nękanie to naturalne zjawisko. Jest świetną wskazówką na dostrzeżenie sów w terenie. I każdy szanujący się sowiarz nie ominie tego tropu! I tak to wykrywało się największe sowy – puchacze, te najrzadsze – puszczyki mszarne, ale i najmniejsze sowy Europy – sóweczki. A wiemy to od członków Stowarzyszenia Ochrony Sów, z którymi od wielu lat współpracujemy. Zjawisko normalne w przyrodzie, ale człowiek (jako gatunek!) czego nie dotknie, to musi coś w tym idealnym prawie natury zepsuć albo przynajmniej naruszyć. I tak to od stuleci ludzie to naturalne zjawisko nękania przez dzienne ptaki zaczęli wykorzystywać. Dlaczego? Po to, by móc polować na ptaki z wykorzystaniem sów na zanętę.

Obejrzyj krótki spot edukacyjny, który przygotowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Ochrony Sów.

Autor: Ewelina Kurach
Nękanie sów przez dzienne ptaki.