Podlot to taka ptasia młodzież. Niezdolne do sprawnego latania, bo lotki i sterówki jeszcze dobrze nie są wyrośnięte. W tej grupie szczególne instynkty u ludzi budzą sowy: puchate kulki, które z pozoru wyglądają na nieporadne i pozostawione samym sobie. Często znajdywane na ziemi. Nic bardziej mylnego! Taka ewolucyjna sowia strategia obrony przed drapieżnikami, że młode bardzo szybko opuszczają miejsca, gdzie się wykluły. Szybko rosną. Przy dobrym, mysim roku uszatka może mieć max 5-7 młodych. Szybko nie mieszczą się w gnieździe przejętym po ptakach krukowatych czy drapieżnych. Spadając na ziemię nadal są pod czujnym okiem rodziców, ale tych już łatwo tak łatwo nie dostrzeżesz. Świetnie się kamuflują. Większość gatunków sów jest też płochliwa i nie zaatakuje człowieka w obronie piskląt. Z naszych krajowych gatunków z dużym prawdopodobieństwem zaatakują puszczyki mszarne i uralskie, ale bywają też waleczne puszczyki zwyczajne.

Stowarzyszenie Ochrony Sów, z którym od lat współpracujemy przygotowało dwuminutowy spot edukacyjny o tym, jak odstawić podlota sowy na drzewo za pomocą długiego kija. Ratuje to malucha przed ludzkimi oczami i porwaniem go od ptasich rodziców. Zobaczysz też, jak takie maluchy samodzielnie wspinają się po pniu drzewa. Spot obejrzysz tutaj.

Do Ostoi trafia coraz więcej porwanych podlotów. Te osobniki sów, które w karcie zgłoszenia miały podaną dokładną lokalizację znalezienia lub pozostawiony kontakt do znalazcy, często wspólnie z członkami Stowarzyszenia Ochrony Sów udaje nam się połączyć z rodziną. Reszta jest skazana na dorastanie w niewoli, a sowy to stresogenne zwierzęta i takie sytuacje potencjalnie mogą skończyć się ich śmiercią.

Druga grupa ptaków to ptaki wróblowe, mewy, blaszkodziobe. Szczególnie wśród tych pierwszych są porwania podlotów. Czym bardziej pospolity gatunek, żyje bliżej człowieka tym częściej dostarczany jest do lecznic i do nas. Oczywiście zbędnie!
NIE ZABIERAJ PODLOTÓW PTAKÓW!

Poszukaj rzetelnej informacji. Zawsze też możesz się skontaktować z ośrodkami rehabilitacji dzikich zwierząt. Lista corocznie uaktualnia i publikuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

Broszurę graficznie opracowała firma MERGUS Dawid Kilon. Opracowanie tekstu: Kalina Łapińska-Damps i Aleksandra von Mach-Taszner.

Post powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Rok w przyrodzie” edycja 2021 dofinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Nie zabieraj podlotów!