Przedstawiamy sprawozdanie z projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Koszty kwalifikowane: 238000,00 zł

Dotacja: 170 000,00 zł

Dokonano zakupu wirówki hematokrytowej wraz z akcesoriami niezbędnymi do prowadzenia badań krwi ptaków. Wyniki pomogą określić stopień odwodnienia badanego osobnika, co ułatwia dobranie optymalnego leczenia i doprowadzenie do stabilizacji stanu zdrowia.

Zakupiono 30 sztuk zestawów do czipowania zwierząt wraz z czipami, oraz skaner do odczytywania czipów. Akcesoria te, są używane do oznaczania jeży, które przebywają w Ośrodku. Jest to najlepsza forma oznaczania jeży, ponieważ nie zostawia zewnętrznych śladów, a czip, zawiera unikalny numer przypisany do danego osobnika. Ta metoda daje również możliwość, sprawdzenia czy dany osobnik był wcześniej w naszym Ośrodku.

Dzięki dofinansowaniu zakupiono, 10 sztuk transporterów do przetrzymywania małych zwierząt. Są szczególnie użyteczne podczas transportu małych gatunków dzikich zwierząt oraz do przetrzymywania młodych osobników. Kontenery są praktyczne i łatwe do dezynfekcji.

Zakupiono 3 sztuki lamp bakteriobójczych przepływowych, co ułatwia dezynfekcje powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta i pracownicy. Lampy mogą pracować przez całą dobę filtrując powietrze, jest to bardzo ważny element dezynfekcji i zachowania higieny w Ośrodku.

W czasie trwania projektu był prowadzony telefon interwencyjno-informacyjny, na który mogły dzwonić osoby, które znalazły potrzebujące chronione dzikie zwierzę, w godzinach od 9 do 18 codziennie. Takim osobom były udzielane informacje: jak należy postępować z dzikim zwierzęciem, jak ocenić czy rzeczywiście potrzebna jest interwencja człowieka, jak i gdzie przetransportować znalezione zwierzę. Numer telefonu to 606907740. Telefon był prowadzony na zasadzie umowy zlecenie.

Po dostarczeniu przez znalazcę chronionego dzikiego zwierzęcia do jednego z naszych punktów (Klinika Weterynaryjna na ul. Stryjskiej 25 lub Lecznica Weterynaryjna na ul. Kartuskiej 249) była udzielana pierwsza pomoc weterynaryjna podczas, której była dokonywana ocena stanu zdrowia dostarczonego osobnika, jeżeli jego stan wskazywał na to, że nawet po przez rehabilitację zwierzę nie będzie się nadawało do wypuszczenia na wolność, zwierzę podległo eutanazji. Jeżeli stan osobnika wskazywał na powrót do sprawności, lekarz weterynarii ustalał sposób leczenia i rehabilitacji.

W Ośrodku rehabilitant zajmował się rehabilitacją zwierząt, aż do momentu uzyskania przez dane zwierzę sprawności, która pozwoliła na bezpieczny powrót do środowiska naturalnego. Niezbędna była codzienna opieka i kontrola stanu „pacjenta”, by zapewnić najlepsze efekty leczenia i rehabilitacji. Zadanie realizowane ze środków samorządu Gdańska.

Podczas sezonu lęgowego opieką nad młodymi dzikimi zwierzętami zajmowały się dwie osoby, ich zatrudnienie opierało się na umowie o dzieło.  Dzięki zaangażowaniu dodatkowych osób uzyskaliśmy lepsze rezultaty w odchowywaniu młodych jerzyków, jeży oraz mew srebrzystych.

Lekarz weterynarii dwa razy w tygodniu, kontrolował postępy w rehabilitacji oraz leczeniu danego osobnika, w razie potrzeby zmieniał metody. Podejmował decyzję, kiedy osobnik rokował na wypuszczenie na wolność, lub jego stan wskazywał na eutanazję. Zadanie było realizowane na zasadzie umowy zlecenie.

Obrączkarz określał gatunki oraz płeć zwierząt przyjmowanych do Ośrodka. Doradzał również w kwestii doboru pokarmu i przygotowania woliery dla danego gatunku zwierzęcia. Dokonywał wyboru właściwego środowiska do wypuszczenia zwierzęcia na wolność, oraz obrączkował ptaki przywracane do środowiska naturalnego. Zadanie to było realizowane na podstawie umowy o dzieło. Dzięki dofinansowaniu zostały zakupione obrączki do oznaczania ptaków, co daje szansę na uzyskanie informacji zwrotnej o rehabilitowanych przez nasz Ośrodek ptakach.

Koordynacją i rozliczeniem całego projektu, zajmowały się dwie osoby na podstawie umowy zlecenie. Praca ta polegała na prowadzeniu dokumentacji projektu, prowadzeniu umów z osobami zaangażowanymi w projekt, dokonywania wynagrodzeń, prowadzenia księgowości projektu, koordynowania rozliczeń i transz dotacji.

W związku z kontaktem z dzikimi zwierzętami, osobom zajmującym się nimi niezbędne były ubrania ochronne zakładane przed rozpoczęciem pracy w Ośrodku i zmieniane przed wyjściem z Ośrodka. Ma to na celu zapobieganie wnoszenia i wynoszenia ewentualnych patogenów. Zakupiono komplet ubrań ochronnych oraz obuwia, zadanie zostało zrealizowane ze środków własnych fundacji.

Podczas trwania projektu na bieżąco była kupowana karma i artykuły spożywcze odpowiednie dla danych gatunków przyjmowanych zwierząt. Ośrodek był również zaopatrywany w potrzebne do leczenia i rehabilitacji leki, suplementy, materiały opatrunkowe i higieniczne, zapotrzebowanie na te artykuły zgłaszał rehabilitant oraz lekarz weterynarii.

Wskaźnikiem zrealizowania projektu było przyjęcie do Ośrodka i udzielenie odpowiedniej pomocy 500 dzikim zwierzętom objętych ochroną gatunkową z terenu Województwa Pomorskiego oraz 400 dzikich zwierząt z terenu miasta Gdańsk. Wskaźnik został zrealizowany, lista zwierząt w załączniku.

W ramach projektu zrealizowano 37 interwencji. Najczęściej dotyczyły odłowu poszkodowanych dużych ptaków wodnych np. Łabędzie nieme zaplątane w żyłkę wędkarską 7 interwencji, głównie na terenie miasta Gdańska i Sopotu. Odławianie ptaków niebezpiecznych i ciężkich do przetransportowania przez osoby prywatne np. ptaki szponiaste, czaple siwe, żurawie, mewy, krukowate, 18 interwencji głównie w obszarach miejskich. Odławianie bocianów białych, z uszkodzonymi kończynami, z terenów wiejskich 7 interwencji. Pomoc znalazcom, których sytuacja nie pozwala na udzielenie pomocy i przetransportowanie zwierząt do Ośrodka(osoba starsza, dzieci, osoba nie mobilna), jak również samorząd z danego terenu, nie chciał zorganizować transportu, liczba interwencji wynosi 5.

 

Lista dzikich zwierząt 2016 WFOŚ

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Sprawozdanie z realizacji projektu pt. „Polepszenie jakości opieki nad chronionymi ptakami i ssakami w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku