INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA – PISKLĘ

Pisklęta oknówki
Fot. Maja Stawiska

Bardzo ważną sprawą za każdym razem, gdy znajdziesz pisklę, jest upewnienie się, czy ptak ten rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy.

Jeżeli znalezłaś małe pisklę, które nie ma jeszcze piór, należy poszukać gniazda i je tam włożyć. Jeżeli nie jest to możliwe, zawieź je do placówki medycznej.

Zobacz jak: Transportować ptaka.

W przypadku, gdy musi upłynąć nieco czasu zanim ptak trafi w ręce specjalistów, należy zapewnić mu:

SPOKÓJ

Zapewnij pisklakowi przyjazne warunki i ciszę.
Pilnuj żeby inni ludzie i zwierzęta towarzyszące nie zakłócały jego spokoju.

CIEPŁO / OGRZEWANIE

Taki malec może umrzeć z wyziębienia! Pisklę należy umieścić pod lampką, np. biurkową z żarówką o mocy 40 W, lub w pobliżu innego źródła ciepła (termofor / butelka z ciepłą wodą, zabezpieczone np. ręcznikiem, aby pisklę nie uległo poparzeniu). Element grzewczy nie powinien znajdować się też zbyt blisko zwierzęcia, aby to się nie przegrzało.

POKARM

Nie należy samodzielnie dokarmiać piskląt, podany pokarm może im zaszkodzić i spowodować ich śmierć. Podawanie płynu i pokarmu musi być poprzedzone konsultacją ze specjalistą z ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.


INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA – PODLOT

Podlot mazurka
Fot. Michalina Sobczak

Jeśli znajdziemy starsze pisklę – podlota, który ma już pióra, wygląda podobnie do rodziców, tylko jest mniejszy i zazwyczaj ma po prostu krótszy ogon, nie widzimy, żeby miało krwawiące rany, poza tym ptak wygląda na dziarskiego, żywo reaguje na bodźce i obserwuje cały czas otoczenie, nie należy takiego ptaka zabierać z miejsca znalezienia. Należy upewnić się, czy ptak rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy.

Jeżeli ptak kwalifikuje się do bezpośredniego udzielenia pomocy weterynaryjnej,
zawieź go do placówki weterynaryjnej.

Zobacz jak: Transportować ptaka.

Ptaki wychodzą z gniazd zanim nauczą się latać. Przez nawet kilka tygodni po wyjściu z gniazda, pozostają na terytorium rodziców i są przez nich karmione, ochraniane i co najważniejsze – uczone życia. Takiego ptaka najlepiej odłożyć na najbliższy gęsty krzak w okolicy miejsca znalezienia. Abyśmy mieli pewność, że podjęliśmy właściwe kroki, możemy ptaka obserwować ze sporej odległości. Jeśli w okolicy pojawią się dorosłe ptaki – rodzice, można pisklę spokojnie zostawić.

Rodzice podlota, będą się bali podejść do swojego dziecka w obecności ludzi, ale jak tylko znikniemy z pola widzenia na pewno do niego powrócą.

Nie jest prawdą, że dorosły ptak wyczując zapach człowieka, który dotykał pisklę je odrzuci. Ptaki rozpoznają swoje pisklę dzięki wzrokowi i słuchowi. Nasze delikatne sprawdzenie stanu ogólnego takiego ptaka nie spowoduje jego wykluczenia z rodziny.


Opracowanie: Anna Buczma
Redakcja: Mikołaj Sitkiewicz