1 czerwca 2022 roku będziemy obchodzili jubileusz 10-lecia powstania naszej fundacji. Naszą główną misją jest leczenie, rehabilitowani, zdziczanie i przywracanie na wolność ptaków i małych ssaków. W tym czasie pomogliśmy wrócić na wolność ponad 14 tysiącom osobników. Z roku na rok ta liczba rośnie, ale ma na to wpływ też liczba zbędnych interwencji niewyedukowanych znalazców. Takie sytuacje znacząco wpływają na śmiertelność naszych pacjentów, a ta wynosi 40%.
Troszcząc się o dzikość, pomagaj z głową! – to najważniejsza maksyma!
Pamiętaj, że Twoja interwencja nie zawsze może być słuszna. Wiele zwierzą, które do nas trafiają zostały niesłusznie zabrane ze swoich siedlisk. Bądź rozważny, upewnij się, czy dobrze postępujesz. Zabierając np. młode zające i sarny skazujesz się na ogromny stres, który u tych gatunków jest czynnikiem bezpośrednio prowadzącym do śmierci.
W trosce o ludzi edukujemy i to druga nasza ważna działalność ośrodka. Budujemy doświadczoną kadrę edukatorów. Realizujemy projekty edukacyjne, które cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców. Są doceniane i cieszy nas, że mamy tak fantastyczne grono placówek dydaktycznych, instytucji, NGO-sów i osób indywidualnych.
Chcąc docierać z wiedzą przyrodniczą oraz wsparciem przy postępowaniu z dzikimi zwierzętami i edukacją o bezpiecznych interwencjach (zarówno dla zwierzą, jak i ich znalazców) wydaliśmy broszurę „ABC postępowania z dzikimi zwierzętami”. Jej opracowanie i wydanie w 2018 roku było możliwe dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zrobiliśmy to w ramach cyklicznie prowadzonej kampanii edukacyjnej „Rok w przyrodzie”.
Projekt graficzny broszury: MERGUS Dawid Kilon. Opracowanie tekstów: Kalina Łapińska-Damps i Aleksandra von Mach-Taszner.
Ponownie przypominamy jeden z tematów broszury o tym, kiedy zawsze należy podjąć interwencję.
Masz wątpliwości, czy słusznie chcesz postąpić – poszukaj informacji na naszej WWW. Edukujemy też na fanpege’u Facebook i Instagram.
Zawsze służymy Ci poradą, ale pamiętaj też, że w Ostoi w pierwszej kolejności pracujemy z dzikimi pacjentami. Troska o dzikusy wymaga skupienia weterynarzy i techników weterynaryjnych oraz ciszy. Dlatego na dzwonek telefonu nie możemy odejść od stołu zabiegowego, karmienia czy opuścić wolierę ze zwierzęciem.
Post powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Rok w przyrodzie” edycja 2021 dofinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.