Nie panikuj, nie rzucaj kapciem i nie sięgaj po gazetę! Te ssaki prowadzą wieczorno-nocny tryb życia i wypuszczaj je tylko o tej właśnie porze. Za dnia odpoczywają szukając kryjówki. Zdarzyć się może, że taką znalazły właśnie za okiennicą, zasłoną czy meblem. Nie atakują ludzi i – wbrew powszechnej opinii – nie wplątują się we włosy. Nietoperz będzie się bronił, jeśli poczuje zagrożenie, będziesz go łapał. Pamiętaj, że to ssak i może przenosić wściekliznę, więc nigdy nie próbuj go łapać gołą dłonią.

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” przygotowało świetny poradnik „krok po kroku” w obsłudze tych przesympatycznych i bardzo pożytecznych ssaków. To świetni specjaliści – bardzo polecamy. Poradnik i filmik instruktażowy znajdziesz tutaj.

My zaś mamy dla Ciebie grafikę i ważny komunikat: nie przyjmujemy do Ośrodka nietoperzy, ponieważ nie mamy warunków i kadry do opieki nad nimi. Mamy za to pomocną grupę, która odczarowuje zły PR tych „latających myszy”, jak to w żartach o nich mawiamy. To Akademickie Koło Chiropterologiczne PTOP „Salamandra” w Gdańsku. Tam też szukaj wsparcia.

Post powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Rok w przyrodzie” edycja 2021 dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Nietoperz w domu i co dalej?