Rzetelne i długoterminowe badania o skali śmiertelności ptaków w wyniku kolizji z szybami znamy tylko z Kanady i USA. Te dane są zatrważające! To druga największa i najważniejsza przyczyna śmiertelności awifauny wynikająca z działalności człowieka! Plasuje się zaraz po drapieżnictwie kotów wolno bytujących i wypuszczanych z domów.
W Europie szacunkowe dane pochodzą z Niemiec, gdzie uważa się, że rocznie w wyniku kolizji z przeszkleniami ginie 115 mln osobników! A to tylko szacunki. Dla porównania w USA to aż 1 mld ptaków rocznie!
Z Polski jedyne dane pochodzą z badań prowadzonych przy ekranach akustycznych i wiatach przystankowych. Fundacja Szklane Pułapki uruchomiła Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury, gdzie można rejestrować obserwacje własne i udokumentowane. Informacje o sowach zbiera Stowarzyszenie Ochrony Sów, które uruchomiło Atlas Sów Polski, gdzie wpisuje się obserwacje żywych i martwych sów z terenu naszego kraju. A Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wprowadziło portal Ornitho.pl.
Skala problemu jest niedoszacowana, na co wpływ ma też działanie drapieżników pełniących sanitarną rolę. Korzystają z okazji łatwego pożywienia się.

Co zrobić gdy ptak uderzył o szybę i miał przy tym sporo szczęścia – jest oszołomiony?

  • Przygotuj odpowiedniej wielkości pudełko. Optymalne jest takie, by ptak nie turlał się w nim narażając się na dodatkowy ból i urazy.
  • Zrób w nim dziurki wentylacyjne.
  • Złap ptaka delikatnie ale pewnym ruchem. Nie bój się prosić o pomoc osób obok Ciebie.
  • Schowaj oszołomionego ptaka do pudełka.
  • Jeśli interweniujesz podczas spaceru z psem, zabezpiecz go w bezpiecznej odległości, by nie stresował ptaka.
  • Przetrzymaj go w cichym, spokojnym miejscu, w pomieszczeniu bez ludzi i domowych zwierząt.
  • Sprawdź stan ptaka po 1-2 godz. stan ptaka. Najlepiej na zewnątrz, by nie uciekł w pomieszczeniu.
  • Jeżeli ptak doszedł do siebie to po uchyleniu klap samodzielnie wyleci.

Jeżeli ciągle jest oszołomiony, przetrzymaj go kolejną godzinę i ponów próbę.

Jeśli ptak nie poleci, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji lub gabinetem z nim współpracującym. Wykaz ośrodków w Polsce znajdziesz na WWW Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wykaz co roku jest aktualizowany, dlatego nie podajemy bezpośredniego linku.

Obejrzyj spot edukacyjny:

Autor: Ewelina Kurach
Co zrobić z ptakiem, który uderzył w szybę?