Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” zakończył realizację zadania pn.: „ABC postępowania z dzikimi zwierzętami – akcja edukacyjna w województwie pomorskim” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Głównym celem projektu była edukacja społeczeństwa z zakresu podstawowej pomocy dzikim zwierzętom. Materiały edukacyjne wydane w ramach projektu podają gotowe rozwiązania najczęściej spotykanych problemów dotyczących postępowania z dzikimi zwierzętami. Zawierają informację kiedy należy udzielić pomocy, a kiedy najlepiej nie podejmować żadnego działania oraz jak należy postępować ze zwierzętami, aby chcąc im pomóc nie wyrządzić im większej szkody.

W trakcie realizacji projektu powstało 8 sztuk roll’upów, które stanowiły „wędrującą wystawę”, 800 sztuk plakatów (8 tematów x 100 sztuk)oraz 1000 sztuk broszur.

Tematyka roll’upów, plakatów i broszur dotyczyła następujących problemów:

  • Gdy znajdę młodego zająca lub sarnę…
  • Gdy znajdę pisklę…
  • Jak pomóc zimującym bocianom…
  • Jak mądrze dokarmiać ptaki…
  • Kiedy łabędź przymarza do wody…
  • Kiedy i jak pomagać jeżom…
  • Niespodziewany gość czyli co zrobić gdy nietoperz lub ptak wleciał do mieszkania… a także co zrobić gdy ptak uderzył o szybę…
  • „Ostoja” – kiedy wkraczamy z pomocą

 broszura-tytulowaFot. 1. Okładka broszury „ABC postępowania z dzikimi zwierzętami”.

Wystawa złożona z roll’upów miała na celu dotarcie do jak najszerszej społeczności i była eksponowana w miejscach licznie odwiedzanych przez ludzi. Została pokazana: na XXV Pomorskich Agro Targach i Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Lubaniu (4 czerwca 2016 r.), w Bibliotece Oliwskiej na ul. Opata J. Rybińskiego 9 w Gdańsku (8 sierpnia – 5 września 2016 r.), na Dniach Otwartych Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” (7 września 2016 r.), w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Gdańsku na ul. Karwieńskiej 3 (21 września do – 3 października 2016 r.).

Podczas trwania projektu wystawę obejrzało ponad 15 000 osób

Wiele placówek oświatowych i instytucji wykazuje duże zainteresowanie wystawą. Po zakończeniu projektu roll’upy „ABC postępowania z dzikimi zwierzętami – akcja edukacyjna w województwie pomorskim” zostaną wystawione m. in. w Bibliotece Publicznej Gminy Przodkowo, w Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie, w Kaszubskim Parku Krajobrazowym oraz w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Placówki zainteresowane pokazem wystawy prosimy o kontakt mailowy: [email protected].

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Projekt dofinansowywany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku http://www.wfosigw.gda.pl/

Realizacja projektu pt. ABC postępowania z dzikimi zwierzętami – akcja edukacyjna w województwie pomorskim
Tagi: